Resultater og billeder fra 2-mands ØM 2017


 RESULTATLISTE FRA ØBTU´s 2-MANDS HOLDSTÆVNE DEN 7. – 8. JANUAR 2017 I ALLERØD

HERRE KLASSE 1

  • 1: HERLEV 1
    (Dennis Rasmussen og Frank Gyldskov-Redke
  • 2: VIRUM
    (Esben S. Larsen og Martin Buch Andersen)
  • 3: AMAGER 1
    (Kristian Harkjær og Brian Hoffmann)
  • 4: BRØNDBY
    (Christian Brüsch og Marcus Gøgsig) Finale: 3 - 1

Finale 3-1

HERRE KLASSE 2

  • 1: PENTHOUSE 2
    (Bo Nørgaard og Morten L. Petersen)
  • 2: HELSINGØR
    (Per Kammer og Henrik Hansen)
  • 3: BRØNSHØJ 2
    (Lars Trokner og Frank Pedersen)
  • 4: EJBY
    (Rasmus Agger Bendtsen, Nicky Madsen og Martin Jacobsen)

Finale: 3 - 0

HERRE KLASSE 3

  • 1: HERLEV 1
    (Christian Schandel og Jesper Gamrath)
  • 2: KØBENHAVNS BTK
    (Jens Peter Münchow og Morten Jeppesen)
  • 3: HELSINGØR 1
    (Bjarne Steenberg og Torben Stuhr Olsen)
  • 4: HOLME OLSTRUP
    (Brian Larsen og Martin Melchior)

Finale: 3 - 1

HERRE KLASSE 4

  • 1: FREDERIKSBERG BTK
    (Stefan Campagnolo og Kasper Gade)
  • 2: EJBY
    (Brian Andersen og Lars Reenberg)
  • 3: HASLEV
    (Jesper Hering og Morten Sylvest)
  • 4: STEFAN
    (Brian Jensen og Johnny Jørgensen)

Finale: 3 - 0

HERRE KLASSE 5

  • 1: FURESØ 1
    (Peter Skjoldborg og Henrik Frei)
  • 2: EJBY 1
    (Robert Peetz og Preben Jessen)
  • 3: RØDVIG
    (John Sølling og Kasper Aggerholm)
  • 4: NFBTK
    (Mogens Jørgensen og Bent Aggerholm)

Finale: 3 - 0

HERRE KLASSE 6

  • 1: KØBENHAVNS BTK
    (Mai Jensen og Kristoffer Jensen)
  • 2: HILLERØD
    (Palle Rasmussen og Simon Koch)
  • 3: FURESØ
    (Karol Alster og Rene Glud Jensen)
  • 4: FREDENSBORG
    (Henrik Riise og Finn Bønsdorf)

Finale: 3 - 0

DAME SEKUNDA

  • 1: HVIDOVRE
    (Mariette C. Riis og Charlotte Hansen)
  • 2: B 77
    (Heidi Florin og Bodil Larsen)

Finale: 3 - 0

HERRE JUNIOR A

  • 1: VIRUM
    (Theo Dyekjær og Gustav Dahl Larsen)
  • 2: EJBY
    (Tobias Rasmussen og Mikkel Andersen)

Finale: 3 - 2

HERRE JUNIOR B

  • 1: VIRUM 1
    (Emil Russel og Mia Dong)
  • 2: VIRUM 2
    (Anton Dong og Christopher Normann)

Finale: 3 - 0

HERRE JUNIOR C

  • 1: HILLERØD
    (Bastian Smith Sivertsen og Joachim Leth Simonsen)
  • 2: EJBY
    (Albert Petersen, Faris Sabir og Casper Stålhøj)

Finale: 3 – 1

DRENGE A/B

  • 1: VIRUM 1
    (Frederik Tørsløv og Philip Larsen)
  • 2: HILLERØD 1
    (Alexander Attrup Mejer og Thomas Garde)

Finale: 3 – 2

DRENGE C

  • 1: GUNDSØLILLE
    (Johannes Perret-Gentil og Marcus Lundsgaard)
  • 2: EJBY
    (Magnus Andersen og Marcus Goebel)

Finale: 3 – 1

DRENGE D

  • 1: HVIDOVRE
    (William Schou og Jonathan Berg Rasmussen)
  • 2: HELSINGØR
    (Andreas Kure Heller og Lukas Berthelsen)
  • 3: HOLME OLSTRUP
    (Sebastian Møller og Jonas B. Jensen)
  • 4: HILLERØD 2
    (Rebecca Mejer og Oliver Cramon)

Finale: 3 – 0

YNGRE DRENGE B

  • 1: HILLERØD
    (Kristoffer Rasmussen og Laura Schyberg)
  • 2: KØBENHAVNS BTK
    (Ruben Kristensen og Mathias Goldbach Valery)
  • 3: AMAGER
    (Philip Frederiksen og Robin Gornitzka)
  • 4: HVIDOVRE
    (Jacob Schou og Ann-Christine Rosager)

FINALE: 3 – 0

YNGRE DRENGE C

  • 1: KVIK NÆSTVED
    (Mark Christensen og Oliver Jensen)
  • 2: VIRUM
    (William Rasmussen og Lucas Han Xiao)
  • 3: AMAGER 2
    (Emil Bartels Sørensen og Simon Bartels Sørensen)
  • 4: ALLERØD
    (Jonathan Nyrop-Ellingsøe og Malthe G. Ebbesen)

Finale: 3 - 0

YNGRE DRENGE D

  • 1: ALLERØD
    (Nicolaj Jørgensen og Oscar Andersen)
  • 2: BRØNSHØJ
    (Gustav Birch Petersen og Mikkel Wilken)
  • 3: HVIDOVRE
    (Casper Holm Jensen og Max Norlin)
  • 4: AF SORØ 1
    (Rasmus M. Jørgensen og Emil Winkel Gaarm)

Finale: 3 - 1

PUSLINGE DRENGE B/C

  • 1: ALLERØD
    (Emma Eckeroth og Sofie Eckeroth)
  • 2: HVIDOVRE
    (Lucas D. Wilsen og Jeffrey Medina Obi)

Finale: 3 - 2

PUSLINGE DRENGE D

  • 1: AMAGER 3
    (Snorre K. Nielsen og Isak Antonio Karman)
  • 2: AMAGER 1
    (Silas Lund Hansen og Gabriel Berthelsen)
  • 3: AMAGER 4
    (Mikkel T. Sørensen og Otto K. Myrner)
  • 4: AMAGER 2
    (Albert Vandborg og Anton Hvass)

Finale: 3 - 2


ØBTU ønsker alle deltagerne til lykke med de opnåede resultater og på gensyn til vore næste arrangementer.  Vi siger også en stor tak til vores medarrangør, Allerød BTK

Med venlig hilsen
Østdanmarks BordTennis Unions Turneringsudvalg


Hent den officielle resultatliste for 2-mands ØM her (pdf)

Hvis du vil se resultaterne på Bordtennisportalen, kan du følge linkene under galleriet.

Lørdag den 7. januar

 

Herre Klasse 1

Pulje 1Pulje 2Pulje 3
Cup-spil


Dame Sekunda

Pulje 1


Flere resultater efter billedgalleriet...


Herre Junior A

Pulje 1

Herre Junior B

Pulje 1

Herre Junior C

Pulje 1


Drenge A/B

Pulje 1

Drenge C

Pulje 1

Drenge D

Pulje 1Pulje 2Pulje 3
Cup-spil


Yngre drenge B

Pulje 1,Pulje 2
Cup-spil

Yngre drenge C

Pulje 1,Pulje 2
Cup-spil

Yngre drenge D

Pulje 1Pulje 2
Cup-spil


Puslinge drenge B/C

Pulje 1

Puslinge drenge D

Pulje 1Pulje 2
Cup-spil

Søndag den 8. januar